Každý den žij naplno,nikdy nevíš,jestli nějaké přijdou!

Lidé začali být alergičtí na staré psy

5. prosince 2009 v 8:00 | Anetka |  smutné!

Lidé začali být alergičtí na staré psy

Za poslední dva, tři roky se v hlavním městě razantně zvýšil počet odložených psů. Lidé se zbavují především dospělých a starých zvířat, která jsou pro ně přítěží a nechtějí se o ně déle starat. Často uváděným důvodem k odložení psa do útulku bývají také alergie. V mnoha případech je však tato nemoc pouhou záminkou. Jen psí útulek v pražských Modřanech přijímá kvůli alergiím několik psů týdně. Nejednou však jde o staré psy, se kterými majitelé žili spoustu let.

"V posledních letech se stále zvyšuje počet lidí, kteří si pořizují psa a neuvědomují si, že zvíře není jen radost, ale i dlouhodobá starost a povinnost. Nezodpovědné majitele pak psi omrzí nebo zjistí, že na ně nemají dostatek času ani finančních prostředků. Nejlepší přátelé člověka pak zbytečně končí na ulici nebo v útulcích," řekl Pavel Klega, náměstek pražského primátora a patron psího útulku v Modřanech a dodal: "Jelikož ne každý útulek přijímá nechtěné psy, vymýšlejí si lidé nejrůznější důvody, proč se již o svého psa nemohou starat. Počátkem ekonomické krize to byla ztráta zaměstnání a bydlení. Nyní to jsou alergie."
V současné době je alergie běžným onemocněním, kterým trpí mnoho lidí. V případě psů a koček se ale projeví velmi brzy. Není běžné, aby člověk poznal, že je na srst svého psa alergický například až po pěti letech. S právě takovými lidmi se ale stále častěji setkává Jaroslava Kladivová, jež je majitelkou modřanského útulku. "V poslední době přijímám kvůli alergiím zhruba tři psy týdně. Připadá mi však, že se lidé spíše zbavují starých psů, o které se již nechtějí starat. Nedávno mi jedna paní přivedla osmileté plemeno Akita inu. Je nejen zvláštní, že na alergii přišla po tak dlouhé době, ale navíc mi nechtěla předat ani vodítko či pelíšek, na který byl pejsek zvyklý. Prý není vyloučeno, že až se vyléčí, pořídí si psa nového," poznamenala Jaroslava Kladivová. Za poslední měsíc si musel zvykat na nový domov také pětiletý Welsh Corgi nebo osmiletý jezevčík.
Starší psi se podle majitelky útulku špatně umisťují do nových rodin. Mladí lidé mají zájem spíše o štěňata a starší lidé zase nechtějí platit léčbu nemocných zvířat ani vydávat peníze na drahou stravu. Odložení starší psi pak již často nenajdou nový domov a zbytek svého života stráví v útulku. "Lidé by si měli pořizovat psy s tím, že s nimi stráví celý život. S neustále se zvyšujícím počtem odložených starých psů se totiž z útulků stávají spíše domovy důchodců či nemocnice a nezbytnou léčbu a vyšetření pak hradí jejich majitelé, kteří z velké části útulky provozují jen díky sponzorským darům a drobným příspěvků," upozornil Klega, který je sám majitelem psa a také se snaží pomáhat právě modřanskému útulku.Vanda Ročková
Aktualizováno: 18.11.2009 10:53:06
Napsáno: 18.11.2009 10:52:43


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kittanya Kittanya | Web | 5. prosince 2009 v 11:33 | Reagovat

Tak to je tedy pěkný hnus. Nejen, že 90% onemocnění způsobují psům lidé a to především životními podmínkami a stravou, ale až je zruší na doraz, tak za to nechcou platit a strčí je do útulku.. Já bych vybírala vysoké poplatky za uložení psa do útulku. Aspoň jeden rok by ti lidé měli platit za to, že ten pes tam může být. Otázkou je, zda by to také tak dělali, když jsou tak vychcaní. Aby pak nechtění psi nekončili někde vyhození z auta a uvázaní u  stromu v lese. Lidi jsou pěkné mrchy. Chtěla jsem napsat svině, ale to bych jen urazila dotyčné zvíře s tímto jménem. Protože svině je úžasná matka.

2 Scottinka-adminka Scottinka-adminka | 6. prosince 2009 v 9:03 | Reagovat

to si mooc

3 Scottinka-adminka Scottinka-adminka | 6. prosince 2009 v 9:04 | Reagovat

*to si napsala moooc hezky :) kuju za tak vycerpavajici komentik,je to ale bohuzel pravdivy !!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama