Každý den žij naplno,nikdy nevíš,jestli nějaké přijdou!

Tajemný dvojník v patách

13. července 2009 v 15:00 | Anetka |  Enigma
S bilokací na dvou místech současně aneb Tajemný dvojník v patách

Být na dvou místech současně by občas zřejmě uvítal každý z nás. Je ale něco takového možné? Ač je to neuvěřitelné, takové případy jsou skutečně popisovány, a to jak v dávné historii, tak i v dnešních dnech. Schopnost rozdvojení, pro níž se užívá výraz bilokace, je nevysvětlitelný jev, který stále ještě čeká na své objasnění. ENIGMA SPECIÁL přináší souhrn těch nejtajemnějších případů. Podaří se k této záhadě jednou najít klíč?

Už několik nocí se Sophii Thorel z Londýna zdá zvláštní sen. V něm prochází nádherným domem, všemi jeho místnostmi a vidí překrásnou zahradu, která jej obklopuje. V tom snu patří dům jí. Ráno se však žena probouzí jen v pronajatém bytě na předměstí. V říjnu 1968 Sophie se svým manželem a realitní makléřkou navštěvují jeden dům, který je na prodej. Mladá žena je nadšená. To je přesně ten dům, o které již několik nocí sní. Každý detail se shoduje s jejími nočními vizemi. Pak ale následuje setkání s majitelkou domu. "Vás já znám! Vy jste ten duch, který se zjevuje v mém domě!" křičí vyděšená žena. Mohla snad Sophie opravdu během spánku navštěvovat svůj vysněný dům? A opravdu ji mohla majitelka domu vidět jako ducha?

Rozdvojujeme se během spánku?

Podle lidí, kteří tvrdí, že se s bilokací setkali, dochází k tomuto jevu nevědomky. Nejčastěji se tak údajně děje během spánku, kdy fyzické tělo odpočívá a astrální dvojník - jakési hypotetické nehmotné tělo, které má za normálních okolností obklopovat fyzické tělo - se může oddělit a takřečeno chvilinku žít svým vlastním životem. Někdy se prý podoba tohoto dvojníka může natolik zhmotnit, že je viditelný i pro ostatní lidi, kteří jej považují za skutečného člověka. Existují ale i někteří jedinci, kteří tvrdí, že dokážou schopnost bilokace ovládat vědomě. Například v hlubokých meditacích prý mohou opouštět své fyzické tělo, putovat na vzdálená místa a tam se zhmotňovat. Mluví z nich jen jejich fantazie, či snad popisují jen nějaké své vize prožité během meditace? Bylo by to logické vysvětlení. Jenomže jak si potom vysvětlit výpovědi svědků, kteří se s těmito astrálními dvojníky údajně setkali?


Učitelka má posilu

Emilia Sagée
vyučuje od roku 1845 francouzštinu na prestižní dívčí škole v Neuwelcke (dnešní území Litvy). Při jedné hodině se však studentky stávají svědkyněmi něčeho neuvěřitelného. Od jejich učitelky se prý náhle začne oddělovat její stín, který se zhmotňuje. Před tabulí najednou stojí dvě totožné Emilie Sagée. Dvojník údajně nejprve ženu ve všem kopíruje, ale později se podle svědků od své "majitelky" odděluje a stává se nezávislým. Zatímco Emilia vyučuje ve své třídě, ostatní učitelé vidí její dvojnici na školní zahradě, v knihovně či na jiných místech školy. Je to snad jen nějaký povedený žertík pro osvěžení přísného režimu na dívčí škole? Přizvala si Emilia pro pobavení své dvojče, o kterém nikomu neřekla? Takový podvod by ovšem nebylo tak těžké odhalit.

Jako hustá mlhovina

Dvě dívky ze třídy Emilie Sagée se rozhodnou přijít záhadě na kloub. Přibližují se k neobvyklé dvojnici a pokoušejí se jí dotknout. Ruka odvážné dívky však údajně prochází skrze tělo učitelky, jako by bylo utvořeno jen nějakou podivnou, trochu hustější mlhovinou. Dívky později popisují, že v blízkosti tohoto tajemného dvojníka byl cítit jistý nespecifikovaný odpor vzduchu. Zděšené studentky se bojí chodit do školy a ředitel proto musí nebohou učitelku propustit. Jak se ale k celé záhadě staví sama původkyně neobvyklého jevu? Emilia Sagée prý nemá o žádné své dvojnici ani ponětí a tvrdí, že nic takového nikdy neviděla. Připouští však, že ve chvílích, kdy podle svědků docházelo k rozdvojení, cítila náhlou nevysvětlitelnou únavu. Utíkalo si snad během vyučování její vyčerpané astrální tělo ze třídy odpočinout někam na příjemnější místo?

Prodloužení ducha a těla

Zatímco v předchozím příběhu zřejmě docházelo k bilokaci jen nevědomě, vyskytují se i případy, kdy lidé údajně tuto schopnost využívají zcela vědomě a cíleně. Jedním z takto obdařených má být i italský kněz Francesco Forgione, známý jako otec Pio (1887 - 1968). "V noci stále cestuji. Nejsem vázán klauzurou a nemám zapotřebí žádat o dovolení představené," říká italský duchovní, který je prý spatřován na různých místech světa, aniž by opustil Itálii. Bilokaci přitom otec Pio vysvětluje jako "prodloužení ducha a těla".

Dar od boha?

Schopnost bilokace přitom bývá nejčastěji připisována právě duchovním. Nejen otec Pio údajně po nocích vysílá svého astrálního dvojníka na mise do nejrůznějších končin světa. Také peruánský sv. Martin de Porres (1579 - 1639) byl podle svědků několikrát spatřen v Číně, Japonsku nebo v Africe. Podle jiných svědků však v dobách těchto "výletů" neopustil Peru. Podobně je na tom i Maria Coronel de Ágreda (1602 - 1665). Tato španělská sestra z františkánského kláštera podle mnohých svědectví - je jich na pět stovek - šíří křesťanskou víru v Jižní Americe a v Novém Mexiku. Indiáni zde mluví o ženě, jejíž popis přesně odpovídá sestře Marii. Vyučuje je křesťanství, a dokonce jim prý daruje kalich, který uchovávají v posvátné úctě v jednom ze svých kostelů. Také sestra Maria popisuje velice věrně oblasti Jižní Ameriky, které však fyzicky nemohla nikdy navštívit. Dokonce prý zná i jména indiánů, s nimiž se při svých "výletech" setkávala. Jde snad o nějaký dar od boha, jímž obdarovává některé své "služebníky"? Jak jinak by bylo možné tuto nadpřirozenou schopnost bilokace vysvětlit?

Existuje souvislost s vírou?

Zatímco v některých případech je bilokace považována za boží zázrak (především pokud se vyskytuje u duchovních), v mnoha jiných případech byli takto obdaření lidé označováni za spřežence ďáblů. Anglický inkvizitor Matthew Hopkins (asi 1620 - 1647) například zmiňuje schopnost "rozdvojování" jako znak čarodějnictví ve své knize The Discovery of Witches (Odhalování čarodějnic). Je celkem pochopitelné, že v dávných dobách byla bilokace považována za nadpřirozenou schopnost, za znak božství, nebo naopak znak ďábla. Zmínky o bilokaci se však objevují jak v židovském nebo křesťanském mysticismu, tak také v islámu, hinduismu nebo buddhismu. S vyznáním tedy očividně nemá tato schopnost nic společného. Kde tedy hledat původ nevysvětlitelného jevu?

Běžná praxe mystických učenců

Podle některých východních učení je údajně bilokace celkem běžná schopnost, kterou není obtížné se naučit. Stačí prý jen uvolnit svou mysl. Nejjednodušší to má být při meditacích, kdy se člověk ponoří do nitra své duše a zcela odbourá fyzické tělo. Potom už je prý velice jednoduché vyjít ven ze svého těla, putovat podle libosti na jakékoli místo na zemi a tam se dočasně zhmotnit. Pokud by ale tato schopnost byla opravdu tak snadno ovladatelná, proč by se potom nemohl rozdvojovat každý? Nebo snad o bilokaci mluví jen podvodníci, kteří se snaží působit zajímavě a ohromit své okolí něčím, co ve skutečnosti neexistuje?

Vědci zůstávají bezradní

Na vědeckou půdu se snaží bilokaci umístit britský profesor z univerzity v Cambridge, Frederic W. H. Myers (1843 - 1901), zakladatel Britské společnosti pro psychická bádání. Fenoménu bilokace se koncem 19. století věnuje i francouzský vědec Hector Durville nebo Angličan Hugh Callaway (1885 - 1945). Ti vysvětlují bilokaci jako astrální projekci - astrální tělo se odděluje od těla fyzického a "projektuje" se na jiném místě. Přestože později se záhadný jev snaží rozluštit ještě několik dalších vědců, hádanka zůstává nevyřešena. Dnes spadá bilokace do oblasti paranormálních jevů a stále čeká na své rozluštění. Skeptickým vědcům se však do tohoto nejistého podniku příliš nechce. Mají tak šanci na úspěch záhadologové? Podle nich jsou sice mnohé úkazy jen těžko vysvětlitelné, avšak to ještě neznamená, že jsou zcela nemožné!

Jana Trnobranská
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | E-mail | 4. srpna 2009 v 18:30 | Reagovat

Ty koničci sou fakt nadherny mocinky se mi libi?? ale v zala bisem si jednoho domu to ho hnedeho ????????? Helena Fajzlerova ??????????????

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama