Každý den žij naplno,nikdy nevíš,jestli nějaké přijdou!

Mohou lidé umět létat?

14. července 2009 v 8:00 | Anetka |  Enigma
Levitace: Mohou lidé umět létat?

V různých koutech světa jsou už odpradávna popisovány výjimečné osobnosti, které údajně dokážou překonat zemskou přitažlivost a vznášet se ve vzduchu. Tuto zázračnou schopnost prý mají někteří indičtí jogíni, buddhističtí mniši, domorodí šamani, ale i evropští světci... Může snad člověk létat jako pták?

Třeskutý mráz maluje magické obrazce na okenní tabulky a obaluje holé větve stromů střapatou vrstvou jinovatky. Sídlo irského šlechtice Windhama Thomase Wyndhama-Quina (1841 - 1926), vikomta Adare, září do noci světly plynových lamp a šumí hovorem vznešené společnosti. Je 16. prosinec 1868 a právě dnes večer tu vystoupí světoznámé skotské médium (člověk s výjimečnými mimosmyslovými schopnostmi - pozn. red.) Daniel Dunglas Home (1833 - 1886). V jeho okolí údajně dochází k mnoha podivuhodným jevům, a dokonce prý umí i létat! Proslulý Daniel D. Home při večerní seanci nezůstává své pověsti nic dlužen - před šokovanými svědky se prý vznáší do výšky a pak letí ven z domu oknem ve třetím patře! Několik okamžiků visí ve vzduchu víc než dvacet metrů nad zemí a poté vplouvá zpět do domu otevřeným oknem sousedního pokoje. Všichni přítomní zůstávají stát jako omráčení - copak je skutečně možné, aby člověk létal?

Je to rafinovaný podvodník?

Daniel D. Home je zřejmě nejznámějším levitujícím médiem na světě. Skeptici se jeho neuvěřitelné výkony snaží vysvětlit tím, že jsou diváci zhypnotizovaní, mají halucinace či podléhají masové sugesci. Někteří Homa dokonce obviňují z toho, že využívá perfektně připravené technické triky. To je však podle četných svědků naprosto vyloučené! Home prý během své kariéry levituje více než stokrát, a to na nejrůznějších místech - od malých pokojů přes obrovské sály až po otevřená prostranství. Instalace technických zařízení, kterých by si publikum nevšimlo, je údajně v těchto podmínkách nemožná! Tehdejší vědecké elity navíc dělají první poslední, aby mu dokázaly podvod, ale marně. Může snad mít opravdu nějakou tajemnou schopnost, která mu umožňuje létat?


Je možné překonat gravitaci?

Uznávaný britský fyzik William Crookes (1832 - 1919), který levitaci Daniela D. Homa zkoumá při více než padesáti příležitostech, rezolutně tvrdí: "Události, které bych zde chtěl dosvědčit, jsou mimořádné a velmi odporují zakořeněným základům věd, mezi jiným všudypřítomnosti a neustálé účinnosti gravitační síly. Když si vzpomínám na události, jejichž očitým svědkem jsem byl, vzniká v mém duchu rozpor mezi rozumem, který prohlašuje tyto události za nemožné, a jistotou, že mne mé oči nezklamaly." Nechává se renomovaný vědec ošálit rafinovaným podvodníkem? Nebo Daniel D. Home skutečně dokáže překonat zemskou přitažlivost?

Levitace v transu i v extázi

Levitace patří mezi nejzáhadnější úkazy, jaké jsou v dějinách lidstva popsány. Dnes je většinou považována za jeden z fenoménů psychokineze - jevů, kdy je lidská duševní energie údajně schopna působit na hmotu (podrobněji na stranách 28 - 33). "Levitací je myšleno vznesení se lidského těla volně do vzduchu a někdy i jeho přesun na krátkou vzdálenost navzdory zemské gravitaci," vysvětluje v knize Moc nevědomí současný český výzkumník Oldřich Šrámek. Může k ní prý docházet v případech změněných stavů vědomí, jako je třeba náboženské vytržení a extáze, údajná démonická posedlost nebo šamanský či mediální trans. Většinou je naprosto spontánní, avšak někteří lidé prý mohou tuto schopnost ovládat vědomě. Může snad síla lidského ducha zrušit zemskou gravitaci?

Pozor, vyletí světec!

Německý katolický historik Guido Görres (1805 - 1852) zaznamenává v historii římskokatolické církve 72 případů levitace, podle jiných autorů jich však lze dohledat téměř dvě stovky. Třeba sv. Petr z Alcantry (1499 - 1562) prý dokáže vyletět až do výše kostelní klenby. Sv. František z Asissi (asi 1181 - 1226) se údajně vznáší dokonce tak vysoko, že je sotva viditelný. Také sv. Josef z Copertina (1603 - 1663) je proslulý svými nečekanými levitacemi. "Zvedl se během mše do vzduchu a letěl kostelem do hořících svíček, což mu přivodilo velké spáleniny. Nakonec musel být z účasti na bohoslužbách vyloučen," popisuje současný český badatel Jaromír Kapinus v knize Psychokinetické jevy. Dá se tento záhadný jev nějak vysvětlit? Může být schopnost levitace darem od Boha, jak se domnívají někteří církevní hodnostáři?

Důkaz levitace, nebo dokonalý švindl?

Případy údajné levitace se však objevují i v dalších částech světa, třeba na Dálném východě, kde jsou prý zaznamenány třeba u buddhistických mnichů, indických jogínů či japonských ninjů (speciálně trénovaní válečníci - pozn. red.). Londýnský časopis Illustrated London News dokonce přináší v červnu 1936 fotografie indického jogína Subbayaha Pullavara v různých stádiích levitace. Na 150 očitých svědků tehdy sledovalo vyhublého muže v transu, který se bez jakékoli opěry vznášel ve vodorovné poloze zhruba metr nad zemí, pouze v jedné ruce držel tkaninou ovinutou hůl. Je to důkaz, že levitace skutečně funguje? Anebo jde o dokonalý švindl, který se nepodařilo odhalit?

Tělo tak lehké, že by se vzneslo...

Francouzská spisovatelka Alexandra David-Neél (1868 - 1969), která tráví 14 let v Tibetu, zase popisuje setkání s buddhistickým mnichem, jenž musí být zatížen těžkými řetězy. Jeho tělo se prý kvůli "mystickým cvičením stalo tak lehké, že by se bez závaží vznesl do vzduchu." Tato speciální duchovní a fyzická cvičení jsou údajně prováděna v některých klášterech v Tibetu, ale také v Indii a Japonsku, a prý mohou "zbavit tělo jeho obvyklé tíže a umožnit levitaci..." Znamená to snad, že po patřičném tréninku může levitovat každý?

Bylo kdysi létání běžné?

Studenti školy transcendentální meditace, založené indickým jogínem Maharishim Maheshem (1918 - 2008), tvrdí, že se prý může vznést do vzduchu opravdu každý! Technika tzv. jógického létání však podle nich vyžaduje tvrdá tělesná a duševní cvičení. Někteří výzkumníci se dokonce domnívají, že v pradávných dobách byla levitace běžným jevem - s její pomocí byla údajně vytvořena i četná umělecká díla, která se dají pozorovat jen ze vzduchu. Potvrzením této hypotézy jsou prý i četné jeskynní malby, staré často i 20 tisíc let, které údajně zachycují postavy vznášející se ve vzduchu. "Zdá se, že i levitace je uměním jako jiné psychické schopnosti, jichž jsme tak trochu pozbyli a které se teď odhodlaní studenti snaží znovu naučit," tvrdí autoři publikace Svět paranormálních jevů (Orbis publishing, 1995). Mají snad lidé skutečně vrozenou schopnost létat? Jak se k těmto teoriím staví vědecká obec?

Podaří se vědě vysvětlit levitaci?

Vědci zkoumají fenomén levitace už víc než 100 let, zatím se jim však nedaří nalézt žádné racionální vysvětlení. Objevují se však tři hypotézy, které mají ambici tento záhadný jev objasnit. Podle antigravitační teorie je možné pomocí lidské duševní síly vytvořit krátkodobé antigravitační pole. Druhá hypotéza je založena na předpokladu, že je člověk schopen svou duševní sílu frekvenčně sladit tak, aby působila ve směru kolmo k zemi a vyrušila gravitaci. "Třetí vysvětlení levitace je založeno na schopnosti vyvolat v podložce magnetismus shodný s magnetismem levitujícího člověka o takové velikosti, jaké je zapotřebí k vyzdvižení této osoby, jak to známe u odpuzování dvou stejných pólů magnetu," vysvětluje Oldřich Šrámek. Ale žádnou z těchto hypotéz se zatím nedaří prokázat v praxi. Lidské duševní schopnosti však dosud nejsou bezezbytku prozkoumány. Skrývají se snad kdesi v hloubi lidské psýché zázračné možnosti? Anebo mají zprávy o zázračných levitacích ještě jiné vysvětlení?

Lenka Kabeláčová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama