Každý den žij naplno,nikdy nevíš,jestli nějaké přijdou!

pes od nás chřipku nechytí

16. srpna 2007 v 14:45
Psi chřipku od lidí nechytí; jejich majitelé se podle ujištění veterinárních odborníků proto nemusejí bát, že když je skolí chřipka, odnese to i jejich miláček. "Virus lidské chřipky se sice u psa může najít, nezpůsobí však onemocnění," řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Pokud současně onemocní pes i jeho pán, je to podle něj spíše shoda okolností, prostě se oba někde nakazili.
Mnohem větší nebezpečí podle Dubna představují pro psy zasněžené ulice, na nichž se sníh mění v ledovou břečku. Psi mohou nastydnout, trpět dýchacími obtížemi či zánětem hrtanu.
Pokud chce někdo svého psa před promočením ochránit, může mu dát lehký šusťákový obleček. Srst psa zůstane suchá a přitom se zvíře nepřehřeje. Hřejivý obleček je vhodný jen pro čerstvě ostříhané psíky. Starším psům s bolestivým onemocněním páteře zase udělá dobře teplá dečka, která jim kryje záda. Majitelé salonů s módními psími oblečky bývají někdy jiného názoru, radost mají z každého oblečeného čtyřnožce.
Podle Dubna by si ale majitelé měli uvědomit, že psi nemají potní žlázy a tělesnou teplotu regulují dechem. Když je jim v oblečku horko, dýchají rychleji a mají vyplazený jazyk. Rozdíl mezi teplotou těla kolem 39 stupňů Celsia a okolního prostředí kolem minus deseti stupňů Celsia způsobí u psa poruchu prokrvení sliznic a následně zánět. "Laik pak může dovodit, že pes byl nedostatečně oblečen, a navlékne ho ještě pečlivěji," řekl Duben.
Psy je třeba na chlad zvykat, otužování má začít už na podzim. Před nachlazením může pán svého psa chránit i tím, že udržuje jeho srst suchou, aby si zachovala své přirozeně dobré izolační schopnosti. Po procházce by mu měl srst vysušit, popřípadě předtím psa opláchnout vlažnou vodou alespoň na břiše a tlapkách. Ty je vhodné ošetřit vazelínou, mastí či dětským olejíčkem. Tlapky poškozené solí z chodníků totiž mohou popraskat a tyto ranky jsou branou infekce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miriam Miriam | Web | 16. srpna 2007 v 20:45 | Reagovat

jjj spratelim se už tam budes...

2 Miriam Miriam | Web | 16. srpna 2007 v 20:47 | Reagovat

hele a aktivuj si blog!!!!jinak se ti smaže.určo ti přišel aktivační meil na email tak to rychle musis udelat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama